Hiawatha ...skauting pro život

Junák – český skaut, středisko Hiawatha Praha

[  úvod  |   akce  |   kronika  |   pro rodiče  |   oddíly   ]
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
Kolíček
historie
 
 
 
 
 
Postavme školu v Africe
Postavme školu v Africe

Sbírka proběhne v roce
2013 už podesáté a staví se 14. škola! Děkujeme.

  kronika 2005  

  17. 12. 2005   |   Betlémské světlo   |   Bilbo

Nemohli jste si nevšimnout, že na prosincovém pouštění lodiček po besídce bylo nějak víc lidí a bylo jinde. Stalo se pro tentokrát součástí akce nazvané Betlémské světlo. Proč Betlémské světlo? Od roku 1986 vždy před Vánoci přiváží do rakouské Vídně letadlem dítě plamínek z Betléma. V Betlémě byl zapálený od věčného světla, které hoří jeskyni, kde se podle legendy narodil Ježíš Kristus. Z Vídně se pak světlo rozváží do okolních zemí, kde ho pak skauti rozvážejí a roznášejí a rozdávají lidem – a to i v kostelech a domovech důchodců. Plamínek je pro všechny symbolem pokoje, blížících se Vánoc. Přesto, že své světlo dělí mezi tisíce svíček a petrolejek, světlá neubývá – naopak. V neděli, kdy jsme měli besídku, přijelo Betlémské světlo ráno v deset hodin světlo vlakem na hlavní nádraží, doprovázeno skauty. I se světýlkem pak nastoupili do historické tramvaje, kterou vypravil Dopravní podnik a kterou předtím vyzdobily K+K cedulemi a transparenty na bocích. Přeplněná tramvaj s námi objela okruh Prahou a zastavila na Florenci, kde už na nás čekal zpravodajský štáb České televize. Hlavně lidé, kteří se o tramvaji se světlem doslechli v rádiu, si pak pro světlo do tramvaje chodili s petrolejkami či svíčkami. Pokud žádné neměli, nabízeli jsme jim svíčky z chráněné dílny z Unhoště.

Tou dobou už ale začínala naše besídka, takže o tramvaj se postarali další naši známí skauti – Slávek, Máří, Sirka, Robert. Po čtvrté hodině, tedy po naší besídce, kdy už se naši rodiče pomalu chystali vyrazit na pouštění lodiček na Kampu, tramvaj znovu vyrazila na cestu. Dojela až před Tyršův dům – zastávku Hellichova – kde byla tramvaj bleskově odstrojena, svíčky a další věci z ní vyloženy a odneseny na hřiště u Tyršova domu. Tam už byly přípravy v plném proudu – mohli jste tam najít naše stoly z klubovny, stánek z Afriky a třeba i slavné Zubovo auto.

V pět hodin bylo již vše víceméně připravené a začalo to – po úvodním šermířském vystoupení Matěje a jeho kamaráda symbolicky přijal světlo za všechny Pražany primátor Pavel Bém a ředitel Městské knihovny Tomáš Řehák (v knihovně pak bylo světlo k dostání během týdne).

Následovalo to, kvůli čemu tam snad všichni přišli – vánoční dílničky. Trochu nás zklamaly ledové lodičky, které byly tak zmrzlé, že jejich svíčky nešly zapálit, na kreslení postaviček do Betléma byla také zima, ale zajímavé bylo lití olova připravené rovery od Kšandy a výroba ořechových lodiček se svíčičkami z včelího vosku, které si pak většina lidí šla rovnou pustit na Čertovku.

Kolem půl sedmé začali skautské oddíly, děti i rodiče odcházet a my jsme postupně vše uklidili, sbalili a odvezli. Chtěl bych ještě poděkovat všem, kteří se na akci podíleli, ať už z našeho střediska či odjinud – na přípravě, propagaci, komunikaci s médii, na vlastní akci a převozu věcí a všem, na co jsem teď zapomněl. Na celou akci byla řada dobrých ohlasů a dost možná se uskuteční i letos, i když si zřejmě naše pouštění lodiček a besídku uděláme v jiný termín.

[ akce Betlémské světlo | publikováno 25. 4. 2006 ]

[  úvod  |  akce  |  kronika  |  pro rodiče  |  oddíly  ]
Aktualizováno průběžně vedením.
© Laddobar studio 2003–2015